Kezdők edzésterve by Bella

neuroplaszticitás

Nem sokszor hallod ezt a szót gondolom a fitnesz edzőktől, ha edzéstervet kérsz tőlük. Nekem alapvető problémám a magyar edzők köreivel, hogy rengetegen lusták tanulni vagy pénzt áldozni a tanulásra, és olyan dolgokba fognak bele, amik nem a kompetenciájuk. Arról nem is beszélve, hányan hazudnak nagyobb eredményt maguknak, mint amit valójában elértek. Emlékszünk arra a hullámra, amikor rengetegen ész nélkül a FB nevük elé írták, hogy IFBB Pro, de azt sem tudták mit jelent?

Kezdőként nagyon fontos, hogy a megfelelő személyt válaszd, aki valóban jól tudja Neked megtanítani a gyakorlatokat, valóban van sport háttere és megfelelő elméleti tudása is, mind az anatómia, mind a sportanatómia és szükség esetén sportrehabilitáció terén.

Mivel az agy úgy működik, ha valami új testgyakorlatot tanulsz, hogy az első pár edzésnél még a létező összes izmod bekapcsolódik a gyakorlat végzése közben: szinte a kislábujjadtól a fejed búbjáig minden! Erősen kell koncentrálnod, hogy értelmezni tudd fejben a rengeteg instrukciót:

stabil alap állás, enyhén hajlított izület, comb-far-has izom befeszít, légzéstechnika, mikor szívod be, mikor tartod bent, mikor fújod ki, és közben mit csinálsz a karoddal vagy a lábaddal, hol marad az állad, nem hajtod le a fejed, nem szorítod az állad a mellkasodra, mert összenyomod a tüdőt és nem jól lélegzel, a hátad is marad enyhe homorításban, ne dőlj bele, ne lendületből csináld, lassabban, au ez fáj, nem fáj, csináld, nem mozdul el a talpad sarkad a talajról gyakorlat közben, egyszerre mozog a két kar, nem irányítod se túl előre se túl hátra, tartsd meg a szögeket, fáradsz, esik szét a gyakorlat, korrigáld vissza a helyes mozdulatot... és még sorolhatnám!

EZ zajlik a fejedben, amikor egy új gyakorlatot tanulsz. 3x 15 ismétléssel. Koncentrálsz.

Aztán legközelebb már megy szépen a 4x 15x. Következő héten pedig az 5x 15x. UTÁNA kezdhetjük emelni a súlyokat!

3 hónapon keresztül heti 3-4 edzés csak azzal kell, hogy teljen kezdő sportoló esetében, hogy kis súlyokkal begyakoroljuk tűpontosan a gyakorlatokat. Helyes légzéstechnikával, helyes testtartással, védve az izületeket. Ahogy a nagy könyvben meg van írva. Ha már álmodból felkeltve is patika pontossággal mutatod be a gyaksit, tükör nélkül és csukott szemmel is érzed, AKKOR lesz jó, és kezdhetünk foglalkozni a súlyok növelésével.

Miért?

Mert az agynak minden egyes új gyakorlatot megtanulnia egy végtelen bonyolult idegrendszeri stratégia felépítése. 300-400 szabályos, pontos ismétlés kell ahhoz, hogy végül a lehető legnagyobb energiahatékonysággal végezd el a mozdulatsort.

400 ismétlés után már tényleg csak azokat az izmokat fogod használni a sorozatok alatt, amire valóban szükséged is van. Lelazul a kislábujjad és fellélegezhet a fejed búbja, mert nem fognak cikázni az instrukciók az agyadban, csak chill és edzel.

étrend

A kezdő 3 hónapos edzésterv és rendszeres kardiogyakorlatok mellett megkezdjük az étkezési szokásaink megreformálását is, Amennyiben nem áll fenn egészségügyi probléma, ami indokol egy komoly szakorvosi kontrollt, akkor nyugodtan visszatérhetünk az alapokhoz kérdés nélkül.

Nem eszünk telített zsírsavakat, nem eszünk adalékanyagos dolgokat, csökkentjük a koffein, felesleges cukor és fehérliszt mennyiségét, kidobjuk a cigit és a túlzott alkoholt, ha volt ilyen.Elkezdünk minőségi vitamin és ásványi anyag komplexeket fogyasztani a megfelelő olajokkal és rostokkal együtt.

Ha valaki hosszú ideje étkezik rosszul, itt is kelleni fog 2-3 hónap, hogy az agya erre is átálljon. Nem vonhatunk meg mindent egyik napról a másikra, fokozatosan kell kivonni az extra kalóriákat a mindennapjainkból, lecserélve azokat az egészséges megfelőjükre. Kezdve a cukorral és a telített zsírral. Két hetente csökkentjük a mennyiségeket, míg el nem fogy!

edukáció

Én határozottan azt gondolom, hogy nem elég azzal tisztában lennünk, mik a gyakorlatok, amikkel megerősíthetjük egy-egy izomcsoportunkat, hanem fontos átismételnünk a rég nem használt és megkopott iskolás biológia tudásunkat is.

A sport nem csak sport, mert mi nem csak izom vagyunk, amit megerősítünk. Az ember sokkal bonyolultabb szervezet, így valójában a sportolás is összetett: nem elég az edzés, tudnunk kell mit miért teszünk és mit miért eszünk. Fel kell tudnunk ismerni a fájdalmak közti különbséget, mi a jó és mi a rossz, hogy ne ártsunk magunkat akaratlanul.

Én, mint edző nem leszek ott élete minden napján az edzettem mellett, de átadhatok neki egy olyan instant elméleti tudást, amibe kapaszkodva nélkülem is tud fejlődni - ő pedig esetleg átadja a helyét egy újabb kezdőnek, vagy egy sérülés utáni újrakezdőnek.

Természetesen, ez akkor igaz, ha nem szeretne az illető versenyezni. Mert ha igen, akkor szüksége lesz az edzőre, időszakosan nehezíteni és változtatni kell egyénre szabva az edzésprogramokat.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el