A csontrendszer betegségei

A csontokban -, és járulékos részeiben is előfordulhat daganat, csonthártya-, vagy csontvelő gyulladás, de leggyakrabban törések alakulnak ki. Bármely csontunk eltörhet, mégis a leggyakrabban a végtagok csontjai törnek el.


CSONTTÖRÉSEK


Törésnek nevezzük a csontszövet folytonosságának megszakadását, amikor a szilárd szövetben törési rés keletkezik.

A csonttörések felosztása szerint négy jellegzetes törési formát különböztetünk meg.


Okai:

  • A traumás törések egyszeri, hirtelen ható, a csont rugalmasságát kimerítő erőbehatásra jönnek létre.
  • A patológiás töréshez nincs szükség különösebb erőbehatásra: a csont valamely társbetegség következtében meggyengül, elvékonyodik, és a törés ezen a kóros csontszerkezeten gyakran "spontán" következik be. Ez előfordulhat csontritkulásban, rosszindulatú daganatos megbetegedésben, hormonális betegségekben, illetve besugárzáskor vagy immunhiányos állapotban. A csontállomány elvékonyodása esetén fenyegető törésről beszélünk: ez az állapot igen gyakran vezet patológiás töréshez.
  • A fáradásos törés akkor jön létre, amikor a csontfelszínre erőltetett hajlító, nyíró vagy húzóerők irányulnak, rendkívül hosszú ideig. A fáradásos törés egy típusos példája a súlylökők szakításos törése az aktív kéz egy kéztőcsontjának alapján.
  • A zöldgally-törés típusos sérülés a gyermekek hosszú csöves csontján.

Tünetei:

  • biztos jelnek számít nyílt törés esetén a tört csontrészek kibukkanása a bőrön keresztül. Fedett törés esetén biztos jelnek tekinthető, ha a végtag alakja megváltozik, deformálódik, illetve mozgathatósága kórossá válik. Szintén ebbe a csoportba tartozik a törött csontvégek ropogása – a krepitáció -, és koponyaalapi törés esetén a liquor – az agyat és a gerincvelőt körülvevő folyadék – csorgása a fülből illetve az orrból.
  • Valószínűsít; az érintett testrész fájdalma,

élettani működésének zavara illetve teljes kiesése,

törést körülvevő duzzanat vagy vérömleny.

  • általános tünetek; közé tartozik a vérvesztés, illetve a vérvesztés mértékének tünetei. A vérvesztés mértéke nyílt törés esetén egyértelmű lehet, különösen, ha a helyszínt egészségügyi szakember méri fel, zárt törés esetén viszont az adott csontot érintő átlagértékekkel kell számolni.

Kezelés:

  • konzervatív kezelés: repozíció, azaz az anatómiai viszonyok helyreállítása – rögzítés
  • rehabilitáció
  • műtéti kezelés
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el